Philips 50PUS8500/12. Screen size: 127 cm (50"), Screen resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Image format: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2, DVB-T2 HD. Wifi, Ethernet/LAN. Product color: Black
| WiFi connection | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| Available video connections | 3x HDMI |
| Available USB/T-Bolt ports | 2x USB-A, |
| RMS capacity (W) | 20 W |
| Vesa standard | 200 x 100 |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio System / Sound Effects | DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Read audio format | AAC, FLAC, MP3 |
| Speaker System | 2 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Screen / Image Diagonal Size | 126 |
| Frequency (Hz) | 24 Hz, 50 Hz, 25 Hz, 60 Hz, 30 Hz |