Epson EB-L690SU. Projector brightness: 6200 ANSI lumens, Projection technology: 3LCD, Native resolution of projector: WUXGA (1920x1200). Light source type: Laser, Light source lifespan: 20000 h, Light source lifespan (economic mode): 30000 h. Focus: Manual, Focal length: 11.6 - 19.9 mm, Aperture range: 1.7 - 2.1. Video color modes: Cinema, DICOM Simulation Mode, Dynamic, Multi-projection, Natural, Presentation. Serial interface type: RS-232C
| RMS capacity (W) | 10 W |
| Lens Aperture | 1,7 - 2,1 |
| Projector / Brightness | 6200 ANSI lumens lm |
| Projector / Contrast Ratio | 5000000:1 |
| Projector resolution | 1920 x 1200 |
| 3D compatible | No |
| Sound Emission (Economic Mode) | 25 dB |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Maxi adapted screen size | 1524 - 10160 mm |
| Projection distance | 1,02 - 11,9 m |
| Projection report | 0.79 - 1.36:1 |
| Projector / Type | 3LCD |
| Projector Lamp / Lamp Type | Laser |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 20000 h |
| Networking / Type | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Number of watts on/standby | 336 W |
| Sound level (dB) | 34 dB |
| Dimensions H x W x D (cm) | 15.1 x 44 x 36.2 |
| Cables included | Énergie |
| Weight (Kg) | 8,9 kg |
| Manufacturer reference | V11HB31040 |